פיתוח ההחלטיות אצל הילד – חלק ב'

13 במרץ, 2011

איך להתייחס לבגדים ולצעצועים של הילד

חלק מאוד חשוב מתוך הפיתוח של החלטיות עצמית זה נתינת פס ירוק לילד להחליט לגבי הצעצועים והבגדים שלו.

קחו בחשבון שאם נתתם לילד משהו זה כבר לא שלכם זה שלו, נכון שהוא עדיין בגוף קטן אך זה לא נותן לכם תוקף להחליט על צעצועיו. הצעצועים הם דרך מעולה לתת לילד חופש פעולה בהחלטות וכך לפתח החלטיות עצמית.

למשל אם קונים לילד מכנס, ההורה לא יכול לרדוף אחריו וכל הזמן לכפות על הילד לא להרוס את המכנס. רצוי לומר לו את הדבר הבא:

" זה המכנס שלך ואני לא הולך לומר לך איך לשמור עליו אבל חשוב שתדע שאם המכנס מתלכלך או נקרע אני לא מתכוון לקנות לך עוד אחד, או לחילופין להסביר לו שזה שהוא משחק בחוץ על הברכיים זה הורס את המכנס שלו ולמרות שהוא שלו אתה קנית לו אותו ואתה לא מתכנן לקנות לו מכנס אחר אם זה יקרע.

מה עושים שנכנסים עם הילד למקום חדש ולא מוכר

חלק מהזרות וחוסר ביטחון של ילדים בכניסה למקומות חדשים היא העובדה שאנו כהורים לא טורחים ליידע את הילד בכניסתנו למקום הזה ואולי גם להפנות את תשומת ליבו לכל מיני פרטים מעניינים ולא מוכרים במקום החדש.

למשל נכנסתם עם הילד לעירייה והילד בוכה ללא הרף ואינו שקט, לוקחים את הילד ומסבירים לו איפה אנחנו נמצאים, מה צריך לעשות במקום הזה ואפילו לקחת אותו ולגרום לו לגעת בכל מיני חפצים חדשים בעולם החדש אליו הוא נכנס, תמיד זה יגרום לילד לשקט נפשי ורוגע.

פעילות עם הילדים בחג פורים

22 בפברואר, 2011

מה אפשר לעשות עם הילדים בבית בפורים

 • הכנת מסכות עם הילדים ממגוון חומרים: סול, בריסטול, טושים, גומי תחתונים, מספריים.
 • משחקי ניחוש: לכבוד חג פורים גלו למה אבא או אימא התחפשו? כך מפעילים את הילדים בדרמה ומשחק, מפתחים את הדמיון ומרחיבים את הידע.

איך לייצר תחפושות ביתיות

לוקחים בדים ישנים מבגדים שרציתם להעיף או סדינים ישנים ויחד עם הילדים גוזרים תחפושת – למשל צורה של תות ומדביקים פונפונים שחורים עם כובע מבד ירוק. הרעיון הוא להשתטות ולא ליצור תחפושת מושלמת. אפשר לתת לילדים לקשט את התחפושת בצבעי בד מיוחדים או להדביק כל מיני תוספות.

רעיונות לארגון מסיבת תחפושות מדליקה

ניתן לבקש מכל ילד להתחפש לחיה מסוימת ולערוך מסיבת גן החיות להכין עם הילד שלט למסיבה ולתת לילדים דפי צביעה של חיות, לשחק במשחקי חיות ולשיר שירי חיות. פורים זה חג מצוין בו ניתן להתחבר לעולם החיות.

ניתן לערוך את אותה מסיבה עם דגש על מיחזור – לבקש מכל ילד להכין תחפושת ממוחזרת או להביא חומרים ולהכין עימם יחד במסיבה. חשוב שבמסיבה כל הכלים יהיו מחומרים ממוחזרים. ויחד עם הילדים ניצור במגוון חומרי מיחזור. ניתן למשל הכין מסכות מקופסאות קורנפלקס, רעשנים מקופסאות של גבינה או מעדנים.

אותה מסיבה יכולה להתקיים בדגש על עולם הנסיכות והאבירים. ניתן לבקש מכל הילדים להגיע מחופשים ע"פ הנושא. להדפיס מהאינטרנט תמונות של נסיכות ואבירים ולקשט עימם את הבית. מכינים מגוון של חרבות ושרביטים. כל ילד לוקח לעצמו פריט ויחד ניצור מחזה שהילדים ימציאו.

ימי הולדת לעשירון העליון

15 בפברואר, 2011

מכירים את הפתיח המוכר- פעם כשאנו היינו ילדים? נכון הכל היה שונה… היינו קונים חטיפים, מארגנים טייפ גדול וכמה משחקים שהיינו מכינים מנייר זמין בבית וכך היינו בשמחה רבה מקבלים את אורחינו וחוגגים יום הולדת שמחה.

היום הכל שונה – ימי הולדת כמעט ואינם נחגגים בלי מפעיל וכל משפחה ממוצעת משקיעה כמה אלפי שקלים כדיי להפיק אירוע עבור ילדם האהוב.
ישנם שמשקיעים הרבה יותר – ישנם ימי הולדת בתקציביים שלא חלמתם – ימי הולדת שמתחילים מסכומים של 2500 דולר ויגיעו גם עד תקציב של 25,000 דולר. כן, קראתם טוב דולר לא שקל.. זו לא בר מצווה זו יום הולדת לגילאי 2-12 – פשוט ימי הולדת לעשירון העליון.

יום הולדת מוקפד עד לפרטים הקטנים ביותר

מה שונה בעשירון העליון ומדוע האירוע כל-כך יקר?! מדובר בהשקעות עד לפרטי פרטים הקטנים- העיצוב, האוכל, ההפעלה, המתנות בקיצור זו הפקה מקצועית לכל עניין.
משפחה מהעשירון העליון לא תסתפק בתליית בלונים עם חוט מתנה כדיי לקשט קצת וליצור אווירה שמחה. ההשקעה תחל בבלוני הליום בצבעים נבחרים ותמשיך לעיצוב בבלוני צורות שמאוד פופולארי היום ולא זול בכלל, מרכז השולחן יהיה מושקע או בחיית מחמד פרוותית משהו, או כנושא המסיבה ( רוב האירועים הללו הם אירועי קונספט) למשל אם הקונספט הוא נסיכות אז מרכז השולחן יהיה כתר ושרביט ייחודי. בנוסף מקובל להזמין סידורי פרחים או טירות ומבנים מבלונים, רשתות בלונים לתקרות ועוד ועוד.

קוויאר ופטיפורים

האוכל הוא נושא בפני עצמו: באירוע כזה לא תמצאו ילדים שאוכלים פיתה עם חומוס ומלפפון חמוץ. לילדים יגישו פיצה איכותית או צ'יפסים עם שניצלונים, פשטידות ועוד.
ולמבוגרים – השמיים הם הגבול. יש אירועים שיגישו קוויאר ושמפנייה (לכבוד החוגג בן ה-3 למשל) מגוון פטיפורים ודליקטס ייחודי זה שם המשחק וכמובן יין או שמפנייה – בלי זה אין חגיגה. יש שיעמידו דוכני אוכל עם שולחנות ממתקים יוקרתיים ואחרים רק יזמינו במעדנייה יוקרתית ויתנו לאופר לסדר את השולחנות ולהכין את האירוע.
ההפעלה – מעבר להזמנת אומן איכותי ובד"כ גם מוכר ישתדלו משפחות העשירון העליון להוסיף ולגוון בפינות נוספות באירוע כמו: פינות יצירה איכותיות, מקעקעת, מאפרת, שוזרת צמות, ג'אגלר, מקפלי בלוני צורות מקצועיים ועוד.

מתנות יקרות ערך

המתנות הן מושקעות ומעוצבות כל אחת – מתנה לאורחים המשתתפים יכולה להסתכם ב40-80 ₪ מתנה. ברציות, ברביות, פאוור רינג'ס ואחרים יככבו כהפתעות לילדים המשתתפים. קשיות הממתקים גם כן יהיו מעוצבות ומלאות דברים טובים ואיכותיים – ממתקי קינדר טובים, חטיפים איכותיים ועוד.

כמובן בכל אירוע כזה יתווסף מתקן מתנפח אחד לפחות או יותר ויש כאלה שיפתחו לכבוד החגיגה את הבריכה הפרטית שלהם וישלבו את הפעילות עם פעילות מים קיצית.

השמיים הם הגבול.

כיצד להתמודד עם נפילות ומכות של ילדים

3 בפברואר, 2011

ילדים נופלים כל הזמן, נראה כאילו זה חלק מהלמידה שלהם על העולם והסכנות הטמונות בו. אפילו אם ממש נשתדל וננסה להיות שם בשבילם בכל נפילה ולמנוע אותה, לא נצליח ב-100 אחוזים למנוע את כל הנפילות והמכות, לכן חשוב לדעת כהורים באילו כלים להשתמש כשהילד שלנו כבר חווה נפילה או מכה.

רחמים לא בריאים

נקודה חשובה בזמן נפילה או מכה היא לא לרחם על הילד שלנו באותו הרגע של הנפילה (ואם בכל זאת קשה לכם ואתם מרחמים לפחות אל תאמרו לו את זה) בטח ובטח שלא לומר לו משפטים כמו: "מסכן שלי". לא להתיילד ניתן לקרוא לזה באופן כללי – רחמים. הרחמים אינם בריאים לילד עצמו, כשהוא חווה רחמים הוא לומד שכדאי לו לייצר עוד סיטואציות ולקבל עוד רחמים ועוד.

כיצד להתנהג בזמן נפילה או מכה

הילד בוכה כתוצאה מהמכה, להרים אותו ולחבק אותו עד שהוא נרגע. אחרי שישנה רגיעה קלה בבכי לשאול את הילד – מה קרה? ספר לי והראה לי ( שחזרו עם הילד במדויק מה קרה). שאלו את הילד לאן התכוונת ללכת? או מה התכוונת לעשות לפני שנפלת? ותנו לו לסיים את מחזור הפעולה אותו התכוון לעשות לפני הנפילה. מהר מאוד תבחינו שהילד פסק לבכות ושהמכה כבר לא מפריעה לו כל-כך.

נקודה חשובה היא להתעניין באמת במה שקרה ברגע הנפילה או המכה. ממש לבקש מהילד שלנו לתאר לנו במילותיו מה ואיך זה קרה. אפילו אם הייתם נוכחים וראיתם כל מה שקרה, הניחו לילד שלכם לתאר לכם מה קרה – יש לזה ערך תרפי. חשוב לטפל בסיטואציה מבלי לשים על הילד תיוגים ולתת לו הרגשה שלילית, שהוא טועה בכך שנפל.

מה לא לומר לילד שלכם

"אני אמרתי לך שאתה תיפול", "את משתוללת", "אתה פרא אדם", וכו' - אלו הערכות שלא ממש מטפלות בסיטואציה ולא עושים לילד טוב.

מה כן לעשות בזמן שהילד מספר ואיך להגיב

להישאר רגועים ותת לילד תקשורת חוזרת שקיבלנו ואנו מבינים את מה שהוא מסביר. לדוגמה: ( אחרי שהילד סיפר) "אוקי הבנתי שנפלת פה, אתה רוצה להראות לי שוב איך זה קרה?"

בקשו מהילד להראות לכם שוב ושוב מה קרה, עד שאתם רואים על הילד סימנים חיוביים שהוא כבר אינו בוכה והוא מחייך קלות או מדבר נמרצות.

פעוטות שאינם מדברים – ההורה צריך לעשות את כל הפעולה יחד עם הילד ולהסביר לילד מה קרה.

בהצלחה ומי ייתן ולא יחוו עוללינו מכות ונפילות אף פעם…

פעילות ביתית עם הילדים בגשם

20 בדצמבר, 2010

פעילות בחוץ

ילדים מאוד אוהבים דווקא את הגשם- שמים לילדים מגפיים וטרנינג, כובע ומטרייה ונותנים להם לרוץ בגשם ולקפוץ בשלוליות.

פעילויות בתוך הבית

יצירה

לוקחים בריסטול גדול או דפים שמחברים יחד לדף אחד ענק, משכיבים את הילד/ה על הדף ומציירים את קווי המתאר שלו/ה. לאחר מכן נותנים להם לצייר את עצמם ולהוסיף המון פרטים תוך כדיי שהם מסתכלים במראה. בסיום הפעילות יש לתלות את היצירה בבית למשך זמן מה- זה מראה לילד/ה את הגאווה שלנו מהיצירה שלו/ה.

משחקי ניחוש

ילדים מאוד אוהבים משחקי ניחוש. ניתן לפתוח חלון או דרך החלון האם/האב והילד/ה מביטים יחד החוצה ובתורות אחד צריך לנחש מה השני רואה:
למשל – האם: אני רואה משהו…
הילד: מה את רואה?
האם: אני רואה משהו שהוא ארוך בצבע ירוק ונמוך…
הילד: דשא?
האם: נכון מאוד, מצוין נקודה אחת לטובתך, עכשיו אתה תתאר לי משהו שאתה רואה….
אפשר גם להמציא שיר קטן למשחק כמו: ראיתי ראיתי…
מה ראית?
ראיתי……
(כדקלום חוזר על עצמו עם מנגינה)

בישול יחד

הכנת עוגיות פשוטות שהילד/ה יוכל לשחק בבצק לפני הכנסתו לתנור

סידור המטבח

לנצל את גיל הילד כדיי ללמדו משהו חדש ולחנכו לסדר אחריו… למשל אם זה ילד קטן בן 3 לערך נסדר יחד את כל הצלחות בארון מהגדול לקטן, ע"פ צבעים, נספור כמויות של כלים וכד'. לילדים גדולים יותר מיון של סכו"ם וכדומה.

מיון משחקים

הילד/ה י/תבחר משחק שהיא אוהבת נשחק עימו/ה ויחד נסדר אח"כ את כל שאר המשחקים מהאהובים ביותר לפחות אהובים והילד/ה יחליטו היכן נמקם אותם בחדר שלו/ה

מיון ארון הבגדים עם הילדים

בתקופה כזו שמחליפים ארון אפשר לשחק עם הילדים בסידור הארון אותו משחק כמו מיון במטבח רק מיון בארון אך ללמדם על הדרך לקפל בגדים ולמיין ע"פ סוג וצבע.

פיתוח החלטיות עצמית בילדים

13 בדצמבר, 2010

כיצד נפתח החלטיות עצמית בילדינו?

החלטיות עצמית אינה אומרת ילד ללא גבולות, החלטיות עצמית אינה אומרת גם שהילד שולט בהוריו, החלטיות עצמית היא פשוט נתינת חופש לילד במסגרת הגבולות שיצרנו עברו.

דוגמא: אם אני כהורה הגעתי להסכם עם הילד באיזו שעה הוא עולה לישון, אז הוא יבחר את הפיג'מה והסיפור לפני השינה ואני – ההורה – אחליט על השעה.

למה חשוב לנו לפתח בילד החלטיות עצמית?

הילד נולד וכבר מההתחלה ( "בלית ברירה" ) אנחנו מחליטים הכל בשבילו – מה הוא יאכל, איזה צעצוע להגיש לו ואפילו שולטים בצרכיו הכי בסיסיים. ככל שהילד ילמד בגיל צעיר יותר להחליט כך יהיה קל לו יותר מאוחר יותר בחייו, ותהייה לו תמיד הרגשת שותף לכל הנעשה בחיי המשפחה.

איך עושים את זה בפועל?

נותנים הסבר לפני כל דבר שעושים – אפילו עד לרמה של החלפת חיתול לתינוק צעיר מאוד. נותנים לו לבחור כבר מגיל צעיר מאוד ( 4-5 חד' ) תלוי כמובן ברמת ההתפתחות של הילד שלכם.

לדוגמא: אם נרגיל את התינוק/ת שלנו לפני שמעלים אותו/ה על איזה שהוא מתקן נשאל אותו/ה אם הו/יא רוצה? אם היא לא מעוניינת היא בד"כ תסמן בדרך כלשהיא ואם היא כן מעוניינת היא תצביע לכיוון המתקן ותחייך.

פינות יצירה בימי הולדת

15 ביולי, 2010

ההתרגשות בשיאה, הילד שלכם היקר מתכנן ומתכנן, ועם המגדלים שהוא בונה בדימיונו עבור יום ההולדת שלו, אפשר כבר להתחיל לבנות עיר שלמה. ואתם עוקבים אחר חלומותיו - לעתים נראה כי יש צורך להיעזר במנעולן כדי לצאת מהריבוע המחשבתי – רושמים או מנסים לזכור, ותוהים כיצד הפעם תגשימו את משאלותיו של הקטן.

ומה באמת הוא רוצה? שכל החברים שלו יהיו, שכולם יאהבו אותו, ושיהיה זה הוא מסמר האירוע. שכולם ידברו למחרת כמה כיף היה ביום ההולדת שלו, ושזו היתה היומולדת הכי טובה. זה הכל.

לעשות פינות יצירה במסיבת יום ההולדת, זהו רעיון מעולה, בין אם החלטתם לקחת מישהו שיעשה עבורכם את הארוע (כמו קוסם או כל מפעיל אחר) ובטח ובטח אם החלטתם לעשות את הכל לבד. בפינות יצירה, הילדים מוצאים את עצמם בחבורות קטנות יותר, יוצרים ובאים לידי ביטוי, יש גיוון בעשייתם ובסוף האירוע הילדים נשארים עם משהו שהם עשו לקחת הביתה ולהיזכר ב"כמה כיף היה" גם למחרת.

פינת איפור אישית

אנו רגילים שמגיעה לארועים מסויימים מאפרת, שיושבת בצד ומאפרת את הילדים ככל העולה על רוחם. בפינת האיפור האישית, תדאגו אתם לתכשירי האיפור (סמקים, גוונים לעיניים, עפרונות לפנים ואם אפשר אז ממש צבעי איפור אמיתיים, שניתן לרכוש בחנויות המוכרות תחפושות, או בחנויות "הכל בדולר"). כמו כן, תכינו מראש צילומים מספר של סוגי איפורים שונים, כדי שיהיו מקור להשראה. את אלו תוכלו למצוא באינטרנט ולהדפיס. דוגמאות איפורים של חיות, גיבורי על וכדו'.

הילדים מצידם יעבדו בזוגות ויצטרכו לאפר אחד את השני. במקרים רגישים במיוחד תוכלו לעזור להם, ובכל שאר המקרים הדבר יהיה מעורר גאווה ומשעשע כאחד.

פינת יצירת כתר יום הולדת

בפינה זו ניתן לפתוח את יום ההולדת. הילדים יכינו, מתוך החומרים שתפרשו לפניהם, כתר יום הולדת אישי לכל אחד מהם. לצורך הכנת הכתר תתבקשו להכין רצועות בריסטול ברוחב חמישה ס"מ, שיימדדו על כל ראש בנפרד וייגזרו במדוייק. שדכן, דבק פלסטי, צבעים, ניירות צבעוניים, חרוזים, פרחים יבשים או כל דבר אחר שמתאים להדבקה ולקישוט. אם זוהי יומהולדת נושא, אז אפשר שהכתר יהיה סביב הנושא. (דוגמאות של פיות או חיות או דמויות פופולאריות מעולמם, צבעים מיוחדים, נוצות לאינדיאנים וכדו')

פינת הכנת מדליה

בפינה זו יפתיעו החברים את נסיך יום ההולדת. יהיה עליהם להכין מדליה מיוחדת, עבורו, שבה כל אחד מהם יגדיר במה לדעתו ילד היומולדת הוא הכי טוב. לטובת המדליות עליכם להכין סרטים ארוכים וצבעוניים (לתליית המדליה על הצוואר), עיגולי בריסטול בקוטר של לפחות עשרה ס"מ כשחור מנוקב בראשם, טושים או צבעים ואביזרים לקישוט.

במידה והילדים אינם קטנים ממש, ניתן גם להכין מדליות כפולות, בהם מגדירים הילדים את טיב הקשר שלהם עם ילד היומולדת ומכינים מדליה גם עבורו וגם עבורם עם אותו הכיתוב. כך גם הם יישארו עם המזכרת המרגשת.

פינת שרשרת ממתקים

זה המקום שבו הילדים נהנים הכי הרבה. בקערות קטנות תכינו: סוכריות גומי מכל מיני סוגים, צבעים וצורות, סוכריות טופי, שוקולדים למינהם וכל ממתק אחר שעולה בדימיונכם ושניתן להשחיל אותו על חוט או על שיפוד עץ דק. אם הילדים קטנים ממש, כדאי לבחור רק ממתקים שניתן להשחיל על חוט באופן פשוט, ילדים גדולים יותר יוכלו (אולי גם בעזרת מבוגר) להיעזר במחט עבה וגדולה אותה נועצים בממתק בדיוק באותו האופן שהיינו עושים בשעת תפירה. בנוסף, תכינו כמובן חוטים לא דקים מידי ומחטים במידת הצורך. הרעיון הוא שכמו מנעולן יצטרך הילד לפרוץ דרך הממתק כדי שיוכל להשחילו לשרשרת. השרשראות המתקבלות הן יצירתיות, צבעוניות להפליא וטעימות ביותר – כמובן!!

צאו לדרך, הנדסו לעצמכם פינות יצירה, ארגנו משחקים חברתיים, מגדלים באוויר ובלונים פורחים, תנו לילד את מלוא תשומת הלב והוא יהיה המאושר בילדים.

מזל טוב.

הפעלות לילדים בבית כשחם בחוץ

1 ביולי, 2010

החופש הגדול הוא דווקא הזדמנות מצוינת להעניק לילדים חוויות שונות והרבה יותר "מציאותיות" ממסכים, סרטים ואינטרנט. לא כל הורה מוכן לצאת בשיא החום החוצה לגן המשחקים ובטח שלא בצהרי היום. אילו הפעלות לילדים ומשחקים אפשר לשחק עם הילדים כשנשארים בבית, בחופש הגדול? הנה כמה:

המשחק השקט

במשחק הזה צריך להיות זריזי מחשבה ולכתוב מה שיוצא באופן ספונטני, אפשר להתנות את זה בזמן. לוקחים דף נייר וכותבים בראש הדף משפט, אך משאירים את המילה האחרונה מאותו משפט ואותה כותבים בשורה מתחת. את המשפט העליון מקפלים כך שהמשתתף הבא לא יוכל לקרוא את המשפט. מה שעליו לעשות הוא להשלים את המילה בשורה השניה (שרק אותה הוא רואה) לכדי משפט, ושוב את המילה האחרונה שלו הוא כותב בשורה מתחת, מקפל את הדף כך שהמשתתף הבא לא יוכל לראות. הסיפור שיוצא שם הוא לרוב מבדר ומשעשע, מן קומדיה של טעויות.

אם חשבתם שזה נחמד נסו את גרסת הציור של אותו משחק – מציירים משהו על גבי שורה אחת ואת הקצוות משאירים לשורה השניה, כאשר כל משתתף משלים ציור שונה ומשאיר כמה קצוות למשתתף הבא. את זה – בטוח תרצו לתלות על המקרר.

טלפון של פעם

בין אם בגביעי קוטג' וחוט או בפחית שימורים יצרתם קשר קווי ביניכם, יש עוד אפשרויות. מה שטוב באפשרויות האלה הוא שאין השקעה של כסף כי המוצרים כבר קיימים בבית, זה מעסיק את הקטנים וגם מנתק אותם מבהייה במסך כלשהו. כשהילדים בבית מתאספים יותר גלילי נייר טואלט – לא לזרוק, לשמור אותם. מחברים אותם בעזרת דבק לגליל ארוך ככל שאפשר ומתחילים לתקשר כמו פעם. מצד אחד זה נטול קרינה ומצד שני זה לא עושה צלילים…

פיצ'עפקעס

הם לעולם לא נגמרים אז אולי נרכז אותם? בקשו מילדיכם לאסוף את כל החלקים הקטנטנים שבהם הם כבר לא משתמשים והוסיפו את שלכם גם. פירסו בריסטול על השולחן אם אספתם הרבה או חצי מהמידה אם אספתם מעט, וכל משתתף תופס כסא משלו. מתחילים להדביק מכל הבא ליד עד שמגיעים לאמצע ואין כבר יותר מקום. כמובן שהפעילות היא חופשית ולכל אחד מותר להדביק היכן שירצה, כך שיווצר קולאז' משותף, כמו פסיפס של אמנות בזכוכית והנה כבר יותר מסודר בחדר.

שלט לדלת

ילדים אוהבים להתעסק עם הידיים ולהרגיש את החומרים. מדובר בפעילות שהשקעת האנרגיה שלה היא בהבאת הנייר כחומר, למצב שהוא עיסתי. לוקחים הרבה נייר עיתון (עדיף עיתון רגיל ולא מגזין צבעוני), שמים בדלי ומוסיפים מים. מאזנים בין החומרים עד שמתקבלת העיסה. מורחים שכבה דקה על צלחת ומניחים לייבוש. לאחר שהתייבש אפשר לכתוב את שם הילד או כל דבר אחר בצבע אקרילי, להמתין שיתייבש, לפזר שכבה של דבק פלסטי והרי לכם שלט לדלת.

מתנות אקולוגיות

באמצעות הפעלות יצירתיות אלה, ניתן ליצור מתנות אקולוגיות עבור בני משפחה, מתנות לילדים לימי הולדת ומתנות להורה השני הנמצא בעבודתו באותה עת. כך לומדים הילדים, בנוסף לכיף ולשמחה שביצירה, להביא ערך מוסף ליצירה והסיפוק אדיר. אין כמו להביא לסבתא מתנה יפה מעשה ידיך ועל הדרך להבין את משמעות האקולוגיה וחשיבות השמירה על הסביבה תוך העסקת הילדים ביצירה מרתקת.

הפעלות לילדים בטבע

27 ביוני, 2010

החופש הגדול מגיע עלינו לטובה ואיתו תחילת טיולי השבת. באופן טבעי נעדיף, בתור הורים להגיע למקום מוצל ועדיף שיהיו בו גם מים. מזלינו, שבארצינו המתייבשת, עוד נותרו מקומות ובהם מים זורמים באופן טבעי.

הילדים והמבוגרים נהנים מאוד בקרבת המים וכולם יותר מאושרים כשרגליהן טבולות במים קרירים ביום בו חם. לקראת שעת הצהריים, הבטן מתחילה לקרקר. במקום לשלוח את הילדים לרחוץ ידיהם, הביאו עימכם מספר אביזרים פשוטים כדי לשדרג את חוויית שטיפת הידיים בטבע:

הכנת סבונים בטבע

כל שתצטרכו:

 • פומפייה עם חורים דקים
 • קערה
 • שמן אתרי בריח אהוב (לא חובה)
 • סבון נטול ריח ומעט מים רותחים
 1. בשלב הראשון מניחים את הפומפיה בתוך הקערה ומגרדים את הסבון על הפומפיה עד שתקבלו פתיתי סבון (בקערה תמצאו פתיתים דומים לשלג, שזהו נושא נחמד לשיחה כאשר כ"כ חם).
 2. בשלב השני תצטרכו להוסיף מים רותחים כ-3-5 כפות מים בלבד ובכל פעם שתרגישו שאתם לא מקבלים עיסה אחידה תוסיפו עוד מעט; בשלב זה הכניסו כמה טיפות של שמן אתרי. כשהפתיתים יהיו גמישים לעבודה נגיע אל השלב השלישי:
 3. עיצוב הצורה, כל אחד כפי שהוא רוצה – חיות, עיגול, ריבוע, כוכב וכד' (אפשר להביא צורות מהבית ולהטביע על הסבון). אביזר שתמצאו סביבכם בטבע הוא עלים ופרחים יבשים אותם אפשר להכניס בהחלט אל תוך היצירה כדי שתיראה "כמו מחנות" (עם טריים זה לא עובד).
 4. שלב רביעי – אפשר וניתן להוסיף חורים בקצוות של הצורות, כך שתוכלו לתלות את היצירה באמבטיה או בחדרי הילדים.
 5. שלב חמישי ואחרון – היצירה צריכה להתייבש באופן מוחלט, לשם כך שימו אותה בשמש בזמן שאתם מבלים ותנו לה עוד 5-6 ימים בבית. כל התהליך נמשך כחצי שעה ומיותר לציין שהידיים של כולם נקיות כעת.

בעוד אתם והילדים מטיילים, הם וודאי ימצאו דברים יפים בדרך, כמו עלה ענק שאינם רגילים לראות, פירות מיובשים (ספלול, איצטרובל) וכד'. כפעילות משותפת – איספו יחד איתם צמחי מרפא, פרחים ועלים מיובשים.

הכנת סימניה או מובייל מעלים ופרחים יבשים

ישנן שתי דרכים להכין סימניה מהטבע ושתיהן מתבססות על אותה טכניקה:

 • שיטה ראשונה – הכינו מסקינגטייפ שקוף ונייר לבן עבה. כגודל המסקינגטייפ כך גודל הסימניה, לכן הניחו את הפריטים שאספתם על הנייר (לא צפוף מאוד כדי לאפשר לדבק להיצמד לנייר) הניחו רצועה של מסקינגטייפ שקוף באורך הרצוי על הנייר ולאחר שהיא נדבקה כל שנותר הוא לגזור והרי סימניה.
 • שיטה שניה – מכונת נִיילון ביתית אינה עולה הרבה ומייצרת חוויות ומתנות יפות עבור כל אחד. לפי שיטה זו לוקחים דף המיועד לניילון (דף שקוף כפול), פותחים אותו ומניחים בפנים את האוצר שאספתם בסדר הרצוי לכם, כלומר אם אתם מכינים סימניה להתמקד באורך ואם אתם מכינים מובייל, אותו אפשר לגזור בצורות שונות כמו כוכב ועיגול, רכזו את הפריטים כמו הצורה הרצויה. כל שנותר הוא לגזור ולסמן או לתלות.

המאמר בחסות אלכימיסט צמחי מרפא בע"מ המתמחה במוצרים טבעיים מהאמזונס – אוניה דה גאטו, מאקה ועוד.

קייטנות קונספט – קיץ בלתי נשכח לילדים

24 ביוני, 2010

בכל שנה מגיע החופש הגדול ועמו השאלה הנצחית – איך להעסיק את הילדים במשך חודשיים פלוס??

הפתרון המתבקש הוא כמובן קייטנה – מסגרת אשר תוכננה ועוצבה במיוחד למטרה זו – להעסיק ילדים במשך החופש הגדול ולהוריד אותם מגב ההורים. אך קייטנות רבות נהיו נדושות בשנים האחרונות. קיימת תחושה ברורה בתחום כי קייטנות רבות נהיו ממוסחרות ומשמשות בעצם כמפעל לייצור כסף עבור בעל הקייטנה ותו לא. בעלי קייטנות משקיעים המון בשיווק הקייטנה הספציפית שלהם ומשכנעים הורים רבים לרשום את ילדיהם לקייטנה, ואז, ברגע שהילדים כבר רשומים והכסף מחליף ידיים, אין עקבות או מחיצות ואותם בעלי קייטנות מפסיקים להשקיע ורק מנסים לסיים את ימי הקייטנה עם כמה שפחות מאמץ והוצאות נלוות. התוצאה העגומה היא ילדים משועממים שמרגישים שסתם מנסים לנצל אותם לעשיית כסף צינית.

אך אפשר להירגע – זהו אינו המצב בכל הקייטנות. כל שצריך הוא לברר טוב ולוודא כי הקייטנה אליה אתם רושמים את ילדכם אינה כזו.
במסגרת הקייטנות המעניינות ואשר באמת מעשירות את הילדים, ניתן למצוא בשנים האחרונות קייטנות "קונספט" – קייטנות המתמקדות בתחום מסוים, ועורכות את הפעילויות השונות סביב נושא זה.

למשל, הפעלות לילדים וקייטנת טבע. מדובר בקייטנה השמה דגש על אהבת הטבע והערכתו, ובמסגרתה עוברים הילדים מדי יום סדרה של פעילויות וסדנאות הקשורות בטבע. כמובן שמשולבים בפעילויות גם סממנים של קייטנה וחופש גדול על מנת שהילדים ירגישו שהם מבלים ונהנים כמו בשאר הקייטנות, אך הרעיון הכללי הוא להכניס בילדים קצת אהבת טבע, ולעשות זאת בצורה שתדבר אליהם.

לאחרונה פורסם גם על קייטנה אשר הנושא בו היא עוסקת הוא מדינת יפן. הילדים עוברים הפעלות הקשורות ליפן, לומדים על המדינה ומנהגיה השונים והמעניינים.

קייטנת קונספט נוספת המועברת הקיץ היא קייטנת שפות. במסגרת קייטנה זו מושם דגש על לימוד שפות זרות (בעיקר אנגלית, ספרדית וכד'..), שוב – הכול תוך כדי הפעלות ואטרקציות המדברות ללב הילדים בתקופת החופש הגדול, על מנת שהילדים לא ירגישו כאילו סתם מנסים לשלוח אותם למחנה למידה בקיץ.

היתרון הבולט בקייטנת קונספט הוא הייחוד. קייטנה הסובבת סביב נושא מסוים צפויה להיות מגוונת ומעניינת יותר מהקייטנה הסטנדרטית הממוצעת. בקייטנת קונספט, ההורים רושמים את ילדיהם עם ציפייה ברורה כי הקייטנה תעשיר את עולמו של ילדיהם, ולא סתם תחלק לו שוקו ולחמנייה או שוקולד שישלחו אותו בתום הקיץ אל מרפאת שיניים… ותשלח אותו לבריכה. (לא שיש משהו פסול בלשלוח ילדים לבריכה עם שוקו ולחמנייה אבל מטעמי דיאטה כדאי לחשוב על מאכלים נוספים…).

עבור ילד אשר מתעניין במדע, לדוגמה, קייטנת מדע (קייטנת קונספט הבנויה סביב מדע), לא רק שתעשיר אותו, אלא הוא גם ישמח מאוד ללכת אליה ויחכה כל השנה לחופש הגדול רק על מנת ללמוד בקייטנת המדע.

דוגמאות נוספות לקייטנות קונספט הן קייטנות הבנויות סביב שיטת חינוך מסוימת. למשל – קייטנה אנתרופוסופית בה עוברים הילדים הפעלות הבנויות על פי פילוסופיית החיים של שיטת החינוך האנתרופוסופית. באופן דומה, קיימות קייטנות נוספות הבנויות סביב שיטות חינוך ספציפיות. ישנה אפשרויות בקיטנות כאלה דווקא לזהות תחביבים ייחודיים של הילדים.

בנוסף, כמובן שקיימות קייטנות קונספט הבנויות סביב ספורט. ילדים אוהבים מאוד לשחק, ואין עבורם דבר מהנה יותר מאשר לבלות את חופשת הקיץ בקייטנת ספורט יחד עם ילדים נוספים. מקרה זה מתאים אולי יותר לבנים, אך גם לבנות תחומי עניין שניתן לבנות סביבן קייטנה שלמה. למשל – קייטנת בלט, קייטנת שירה ועוד.

ראשי
בלוג
חנות
כתבו עלינו
אודות
גלריה
פרופיל חברה
לקוחות
צור קשר
הפקות אירועים
הפקת אירועים לחברות
פסטיבלים ואירועי קונספט
הפקת ימי כיף
הפקת קייטנות
הפקת ימי הולדת
רגעים מאושרים
ימי הולדת
יום הולדת הישרדות
יום הולדת נסיכה
יום הולדת דמיון
ילדי הפרא
רגע של עושר
יום הולדת עמי ותמי
יום הולדת ספיידרמן
רגע של טעמים
הפקת הצגות
הצגות בהפקת מקור
הצגות בקניונים
הצגות כפר הליטנים
הצגות החודש

קייטנות
קייטנות לחברות
קייטנות לקהל הרחב
כפר הליטנים
גאוני הליטן
גנדרנית הליטנית
יללני הליטן
אקולוגי הליטן
קופצני הליטן
זללני הליטן

  
  
כל הזכויות שמורות למילקי ומילקיטו בע"מ , ת.ד. 13284 תל אביב, טלפון: 03-6479605 072-2500811 פקס: 072-2500810
קידום בגוגל - SEPrism.com